L-karnityna to składnik odżywczy występujący w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Nazywany jest również kwasem liponowym. Pomaga przekształcać żywność w energię i pomaga organizmowi wytwarzać więcej energii. L-karnityna znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w wołowinie, kurczaku, wieprzowinie, produktach mlecznych, produktach pełnoziarnistych, orzechach i owocach. L-karnityna jest stosowana jako skuteczna terapia dla osób cierpiących na choroby serca lub po zawale serca.
L-karnitynę stosuje się również w leczeniu osób z cukrzycą typu 2 i zespołem metabolicznym. L-karnityna jest warunkowo niezbędnym aminokwasem, który jest syntetyzowany w organizmie i wykorzystywany jako źródło energii. Ma również różnorodny wpływ na organizm, w tym łagodzenie zmęczenia i pobudzanie metabolizmu tłuszczów. Warto zatem dowiedzieć się czym tak naprawdę jest L-karnityna i jakie są jej zalety?
Czym jest l-karnityna?
L-karnityna to naturalnie występujący aminokwas, który można znaleźć w mięsie, produktach mlecznych i niektórych warzywach. Jest stosowany w suplementach diety od początku XX wieku. Stosowanie L-karnityny do odchudzania było badane od lat, ale wydaje się, że nie ma żadnych udowodnionych efektów odchudzających. Ten aminokwas jest wykorzystywany w organizmie do produkcji energii. Organizm ludzki wytwarza go z aminokwasów lizyny i metioniny, które znajdują się w żywności, takiej jak czerwone mięso, drób, ryby, produkty mleczne i jaja. Naturalnym źródłem L-karnityny w diecie są produkty mleczne. Wartość odżywcza pokarmów, takich jak mleko, ser, jogurt i lody, zapewnia organizmowi naturalny sposób pozyskiwania tego składnika odżywczego.
L-karnityna może pomóc w zmniejszeniu wagi, ponieważ spala tłuszcz w celu wytworzenia energii. Karnityna pomaga rozkładać kwasy tłuszczowe na acetylo-CoA, który jest budulcem paliwa dostarczającego energię organizmowi. Karnityna pomaga również poprawić wydolność fizyczną, ponieważ odgrywa rolę w metabolizmie tłuszczów i białka, które można wykorzystać na energię Karnityna przyczynia się również do poprawy wydajności fizycznej, ponieważ odgrywa rolę w metabolizmie tłuszczów i białek, które mogą być wykorzystane na energię Karnityna jest również ważna w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K.
Stosowanie l-karnityny
Stosowanie L-karnityny wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na jej potencjalne korzyści w zapobieganiu chorobom serca i cukrzycy. Karnityna pomaga transportować kwasy tłuszczowe do komórek, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako energia, a nie przechowywane w postaci tłuszczu. Ponadto karnityna pomaga również przy wrażliwości na insulinę . Stosowanie l-karnityny wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na jej potencjalne korzyści w zapobieganiu chorobom serca i cukrzycy.
Karnityna pomaga transportować kwasy tłuszczowe do komórek, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako energia, a nie przechowywane jako tłuszcz. Ponadto karnityna pomaga również w wrażliwości na insulinę. L-karnityna występuje naturalnie w czerwonym mięsie, rybach i drobiu. Kiedy jesz jajka lub spożywasz dużo pokarmów bogatych w cholinę, twoje ciało wykorzystuje ten niezbędny składnik odżywczy do wytwarzania acetylocholiny, która jest niezbędna dla pamięci i funkcji poznawczych. Jajka zawierają również witaminę B12, która również odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu.
Korzyści ze stosowania l-karnityny
L-karnityna pomaga poprawić wydolność fizyczną, zwiększyć wytrzymałość, skrócić czas regeneracji, poprawić sprawność umysłową, zmniejszyć zmienność rytmu serca i zmniejszyć ryzyko chorób serca. . Wykazano, że L-karnityna zwiększa wytrzymałość tlenową, poprawia wyniki sportowe i zmniejsza ryzyko kontuzji. Suplementacja L-karnityną może być również korzystna dla sportowców na długich i intensywnych treningach, takich jak maratończycy, rowerzyści i triathloniści. Wykazano, że L-karnityna poprawia wyniki profesjonalnych sportowców i jest szeroko stosowana przez sportowców wytrzymałościowych. Metaanaliza wykazała, że L-karnityna znacznie wydłuża czas do wyczerpania po okresowym programie treningu siłowego w ciągu 12 tygodni (p=0,005).Czym tak naprawdę jest l-karnityna i co warto o niej wiedzieć?